Wyrejestrowanie pojazdu online

Wyrejestrowanie pojazdu online


Kategoria: urząd online

Wyrejestrowanie pojazdu online czas oczekiwania, wymagane dokumenty, cena. Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu online. Wymagane dokumenty

Wyrejestrowanie pojazdu online

Czy można wyrejestrować pojazd przez internet?

Warto wiedzieć, że wyrejestrowanie pojazdu online jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania przez wszystkie zainteresowane osoby. Wyrejestrowanie samochodu online może zostać wykonane przez interesanta, jeśli w danym urzędzie istnieje taka możliwość. Dlatego na stronie internetowej urzędu należy sprawdzić, czy posiada on elektroniczną skrzynkę podawczą oraz jakie warunki muszą spełnić petenci. 

Jak wyrejestrować pojazd online?

Wyrejestrowanie auta online lub innego pojazdu może zostać zrealizowane przez jego właściciela. Należy pamiętać, że jeśli został on sprzedany w kraju lub przekazany w formie darowizny to nie trzeba dokonywać wyrejestrowania. Zainteresowane osoby wyrejestrowanie pojazdu online powinny dokonać, jeśli zostanie on skradziony, zezłomowany, wywieziony za granicę trwale utracony, wycofany z obiegu, oddany do kasacji za granicą, a także oddany do stacji demontażu. Osoby, które chcą wyrejestrować pojazd online, muszą przesłać drogą elektroniczną wszystkie wymagane dokumenty oraz złożyć podpis elektroniczny lub podpis zaufany. Należy do nich również wniosek o wyrejestrowanie pojazdu online. W przypadku, gdy interesanci korzystają ze skrzynki PeUP, dokumenty obowiązkowo należy dostarczyć do wglądu bezpośrednio do urzędu. W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości, zainteresowana osoba może zarezerwować miejsce w kolejce w Wydziale Komunikacji, co umożliwi pominięcie często długiego oczekiwania w kolejce. Od razu po wyrejestrowaniu pojazdu online, petent obowiązkowo powinien przesłać do firmy ubezpieczeniowej wypowiedzenie AC oraz OC. Musi dołączyć do niego również dokument, który potwierdza wyrejestrowanie. W sytuacji, gdy okres ubezpieczenia nie został do końca wykorzystany, właściciel otrzyma zwrot pieniędzy. 

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania pojazdu online

Potrzebne do wyrejestrowania pojazdu online dokumenty są takie same bez względu na powód. Należą do nich wniosek o wyrejestrowanie pojazdu online, dokumenty, który potwierdza tożsamość interesanta, pełnomocnictwo od współwłaścicieli pojazdu, dowód wpłaty za decyzję, a także dodatkowe dokumenty. W przypadku realizacji wyrejestrowania auta po złomowaniu potrzebne będą także zdemontowane tablice rejestracyjne, unieważnienie dowodu rejestracyjnego raz zaświadczenie ze stacji demontażu o wykonaniu złomowania. Jeśli chodzi o wyrejestrowanie samochodu po jego kradzieży, dodatkowo petent ma obowiązek przygotować wydane przez policję zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży lub postanowienie dotyczące umorzenia śledztwa, samodzielnie przygotowane oświadczenie o kradzieży auta wraz z dodatkową informacją o świadomości odpowiedzialności karnej odnośnie do składania zeznań, które nie są zgodne z prawdą, a także dowód rejestracyjny. Gdy z powodu kradzieży brakuje jednak któregoś z dokumentów, które zostały wyżej wymieniony, koniecznie trzeba przygotować odpowiednie oświadczenia, które wyjaśnia, co się z nim stało. 

Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży online – sprzedaż za granicą

Jeśli interesant zrealizował zbycie pojazdu za granicą, niezbędne będzie samodzielnie napisane oświadczenie dotyczące zbycia pojazdu, dokument, który potwierdza zbycie pojazdu za granicą, czyli umowa kupna-sprzedaży samochodu oraz umowa darowizny samochodu lub innego pojazd. Interesanci mają obowiązek również złożenia kopii dokumenty potwierdzającego rejestrację pojazdu za granicą. 

Wyrejestrowanie pojazdu w przypadku trwałej utraty

Należy wiedzieć, że wyrejestrowanie samochodu online, który został całkowicie zniszczony, może odbyć się po przygotowaniu specjalnych do tego dokumentów. Interesanci w takim przypadku powinni złożyć potwierdzenie utraty pojazdu, tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, a także dowód wpłaty na rzecz gminy. Opłata jest realizowana na rzecz zadań, które związane są z utrzymaniem porządku i czystości. 

Kara za brak wyrejestrowania pojazdu

Ważną informacją jest to, że jeśli właściciel pojazdu w ciągu trzydziestu dni nie powiadomi starosty o wyrejestrowaniu pojazdu online, może zapłacić karę w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Ta kara dotyczy także interesantów, którzy nie zarejestrują samochodu w odpowiednim terminie po dokonaniu jego zakupu. 

Czy wyrejestrowany pojazd może zostać ponownie zarejestrowany?

W przypadku dokonania wyrejestrowania pojazdu online nie ma możliwości, aby ponownie go zarejestrować. Wyjątkiem jednak są pojazdy, które zostały odzyskane po kradzieży, pojazdy zabytkowe, pojazdy, które mają co najmniej dwadzieścia pięć lat, pojazdy, które zostały wywiezione z kraju lub sprzedane za granicą, a także ciągniki oraz wszelkie przyczepy rolnicze. 

Jaki jest czas oczekiwania po wyrejestrowaniu samochodu online?

Czas oczekiwania po wyrejestrowaniu samochodu online wynosi do trzydziestu dni od daty złożenia wnioski wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. W sytuacji, gdy przypadek okaże się dość trudny czas oczekiwania na wyrejestrowanie samochodu online, może wydłużyć się do dwóch miesięcy. Decyzję wyrejestrowaniu auta online interesant odebrać może w urzędzie lub otrzymać pocztą. W przypadku kiedy petent wyrejestruje pojazdy w celu wywiezienia go z kraju do innego państwa Unii Europejskiej, urząd wyda decyzję o wyrejestrowani, a także unieważniony dowód rejestracyjny. 


Liczba wyświetleń: 316