Chess online

Chess online


Kategoria: gry online

Chess online game, chess online computer, gra w szachy online, play chess online. Jak grać w szachy? Jakie korzyści niesie ze sobą chess online?

Chess online

Online chess

Chess online to nic innego jak gra w szachy przez internet. Gra w szachy rozgrywana jest na planszy, na której stoją pionki oraz figury. Głównym celem ukończenia gry jest danie przeciwnikowi tak zwanego “mata”. Polega on na tym, że figura, jaką jest król, nie ma już żadnego ruchu. Każda z figur może poruszać się w inny sposób. Najsłabszą pozycję w chess online mają pionki. Mogą one poruszać się wyłącznie jedno pole w przód. W przypadku zbijania można robić to pionkiem jedynie na skos. Największe pole do manewru ma królowa. Można poruszać nią we wszystkie strony. Play chess online wymaga przygotowania odpowiedniej strategi oraz umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Chess online game to wielkie wyzwanie umysłowe, które może wciągnąć gracza na wiele godzin. 

Chess online figury

Warto wiedzieć, że w chess online figury podzielone są na białe, a także czarne. Przydział koloru odbywa się na podstawie losowania. Grę zaczynają figury w kolorze białym. Niektórzy są przyzwyczajeni wyłącznie do gry w jednym kolorze, ale dla profesjonalnego gracza nie powinno mieć to żadnego znaczenia.

  • Pionki: Jest ich najwięcej, ale niestety mają najmniejsze znaczenie oraz małe możliwości poruszania się. Poruszać mogą się wyłącznie o jedno pole w przód. Według zasad istnieje wyjątek, gdzie pionek w pierwszym ruchu może przesunąć się aż o dwa pola do przodu. Należy pamiętać, że nadal powinien być to ruch odbywający się w linii prostej. Kolejnym wyjątkiem jest bicie figury wroga. W tym przypadku można zrealizować to pionkiem, przesuwając go na skos.
  • Hetman: Inaczej nazywany jest królową. W grze chess online jest to najsilniejsza figura. Należy pamiętać, że jej możliwości poruszania się są praktycznie nieograniczone. Królowa może poruszać się na planszy o dowolną liczbę pól. Jej ruchy mogą zostać wykonane w przód w tył w boki, a także po skosie. Gracze powinni dobrze oraz strategiczne przemyśleć kolejny ruch w grze w szachy, ponieważ utrata hetmana może spowodować, że przeciwnik osiągnie większą przewagę, ale na szczęście nie jest to reguła.
  • Goniec: Jest to figura, która swoje ruchy może wykonywać wyłącznie po przekątnej. Liczba pól przez które może się poruszać, jest również nieograniczona jak w przypadku hetmana. Ważną informacją jest to, że biały goniec poruszać może się jedynie po białych polach, natomiast czarny wyłącznie po czarnych.
  • Skoczek: Nazywany jest inaczej koniem. Ma dość istotną rolę w chess online. Jego ruch jest bardzo specyficzny, ponieważ może on przeskakiwać inne figury i dotyczy to zarówno figur przeciwnika jak gracza. Figura daje duże możliwości taktyczne osobom, które potrafią je dobrze wykorzystać. 
  • Wieża: To figura, która swój ruch realizować może wyłącznie w linii prostej, w przód, tył oraz na boki. Może poruszać się o nieograniczoną ilość pól.
  • Król: Jest najważniejszą figurą w chess online computer game. Posiada niestety mocno ograniczony zakres ruchów. Król może poruszać się tylko o jedno pole w każdym kierunku, czyli w przód tył, na boki, a także po skosie. 

Jakie są korzyści z gry w szachy?

Gra chess online niesie ze sobą wiele korzyści. Warto wiedzieć, że gra w szachy nazywana jest sportem dla mózgu. Poprzez logiczne oraz strategiczne myślenie w czasie odbywania gry poprawia się pamięć. Osoby regularnie grające w szachy mają lepsze zdolności do zapamiętywania, ponieważ muszą pamiętać, kombinacje ruchów swoje oraz przeciwnika. Szachiści mają także lepszą zdolność do zapamiętywania wzorców wizualnych. Gra w szachy online wpływa również na zdolność szybkiego uczenia się. Może wydawać się to absurdalne, ale gra w szachy pomaga szybciej wrócić do zdrowia po przebytym udarze. Dla pacjentów forma rehabilitacji w postaci gry w szachy pomaga w rozwoju zdolności motorycznych. Gra poprawia również zdolności komunikacyjne oraz poznawcze. Gracze w szachy mają również większą szansę na szybkie rozwiązywanie problemów. Z tego względu, że gra w szachy wymaga szybkiego myślenia oraz planowania różnych strategii, przekłada się to później na życie codzienne. Chess online game stymuluje obie półkule mózgu, a także tworzenie się w nim połączeń. 

Dlaczego gra chess online jest dobra dla przedszkolaków?

Game chess online jest polecana dla przedszkolaków z wielu powodów. Dzieci są na etapie kształtowania swoich wszelkich zdolności poznawczych. Gra w szachy u przedszkolaków uczy je głównie aktywności twórczej. Rozwija się u nich również pamięć oraz koncentracja. Dzieje się to przez konieczność zapamiętywania różnych wariantów ruchów. Chess online mogą nauczyć także konsekwencji i trwałości. Dzieci rozumieją, że wygrana nie zależy od przypadku, dlatego skupiają się na grze i wytrwale dążą do wygranej. Mają również świadomość konsekwencji, jaką może  być możliwość przegranej. 

Jak nauczyć się grać w szachy?

Zasady gry chess online nie są skomplikowane. Bardzo ważne jest tutaj logiczne myślenie, a także planowanie strategii. Gracze powinni umieć przewidzieć ruch przeciwnika. Z tego względu, że zasady chess online nie są trudne, pozostaje tylko nabranie praktyki. Na pytanie „jak nauczyć się grać w szachy?” odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy po prostu grać. Godziny trenowania pozwolą nabrać dużego doświadczenia oraz umiejętności. Dzięki poświęconym na grze godzinom interesanci będą mogli nauczyć się różnych strategi, a także odpowiednich ruchów, które pozwolą uzyskać przewagę nad przeciwnikiem. Istnieje jednak kilka wskazówek na to, jakie realizować działania, żeby ułatwić sobie wygraną. Są nimi:

  • zdobycie przewagi materialnej, a mianowicie zbicie wrogowi jak najwięcej figur
  • należy szanować każdą figurę, a także pionki
  • nie należy atakować w przypadku braku przewagi, w takiej sytuacji najlepszą opcją jest obrona
  • należy osłabiać pozycję przeciwnika, a wtedy zabrać się do ataku

Liczba wyświetleń: 165